2022-2023 EĞİTİM BURSU
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    

Turizm

Turizm

 

TURİZM

            İlçemizin yeşil ve bakir doğal yapısı ile yer yer oluşmuş bulunan göller doğa turizmi için her ne kadar uygun bir ortam sağlasa da, bu zamana kadar değerlendirilebilmiş değildir. Bunda ilçemizin yerleşim yerlerine uzak olmasının önemli etkisi vardır. Ülkemizin doğa turizmine uygun diğer yerlerine göre bir artı özellik sunmadıkça turizmin gelişeceğini beklemenin doğru olmadığı kanaatindeyiz.

     Bu güzel doğamızdan turizm amaçlı faydalanabilmek için bölgemize özgü bir kuş türü olan Dağ Horoz (Huş Tavuğu)’undan faydalanmak istiyoruz.

   Dünyada sadece Kafkasya bölgesinde bulunan ve çok endemik bir kuş türü olan Dağ Horozu (Huş Tavuğu), ülkemizde ise sadece Artvin ve Ardahan’ın Posof bölgesinde bulunmaktadır. Dünyada kuş gözlemcisi olarak derneklere kayıtlı milyonlarca kişinin var olduğu göz önüne alındığında uygun konaklama imkânları ve reklamı yapıldığı takdirde ilçemize yaz ve kış aylarında önemli bir ziyaretçi grubunun geleceği değerlendirilmektedir.

            Merkezi Ankara’da bulunan Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün desteğiyle Dağ Horozu (Huş Tavuğu)’nun etkin korunması için yerinde koruma çalışmaları yürütmektedir. Doğa Derneği, yaptığı çalışmalar sonucunda Posof ilçemizin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik değerleri ve özellikle barındırdığı sağlıklı Dağ Horozu (Huş Tavuğu) nüfusundan dolayı doğal yaşam için önemli bir alan olduğunu tespit etmiştir. Derneğin çalışmalardan biri olan Posof Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Yönetim Planını oluşturmayı hedefleyen toplantı 6–7–8 Eylül 2005 tarihlerinde ilçemizde yapılacaktır.

            Bu toplantı Posof Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın Dağ Horoz (Huş Tavuklarını)’larını koruyabilecek etkinliğe ulaşmasını, bölgede bunu sağlayacak kapasitenin oluşmasını ve Dağ Horoz (Huş Tavuk)’larının yörede bölge insanıyla beraber devamlılığının sağlanmasını hedeflemektedir. Ayrıca dokümanın katılımcı bir süreçle hazırlanması planlanmaktadır. Daha uzun vadede ise toplantı çıktılarının alanda hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır.

ARKEOLOJİK SİT ALANLARI

1- KOL KALESİ

2- MERE KALESİ

3- CANCAK KALESİ

4- HUNEMIS KALESİ, KİLİSE ve MANASTIRI

5- GINYA KALESİ ve KİLİSESİ

6- CAK KALESİ

7- HANGEL KALESİ, KİLİSE ve MANASTIRI

8- SAVASIR KALESİ

9- ALTINKALE

10-DADAPALA KALESİ

11-NENEKAYA

 

İLÇEMİZDEKİ TURİSTİK ESERLER ve EŞSİZ DOĞAL GÜZELLİKLERDEN GÖRÜNÜMLER

Alabalık Gölü

 

Altıntepe Kale Kalıntıları ve Kilise

 

Armutveren Gölü

 

Cak Suyu ve Kalesi Mevkii

 

CAMİLERİMİZ

Gönülaçan Camii

Baykent Camii

Söğütlükaya Camii

Kopuz Köyü Camii

 

Çayırçimen Camii

ÇEŞMELERİMİZ

 

DAĞ HOROZLARI

RUEDI AESCHLIMANN

 

Luke Smith

Erim Dadapala Kalesi

Ginya Kalesi ve Kilisesi

 

Hiram

 

Hümeniş Kalesi

 

Kapan-Kemerli Mağarası

Mere Kalesi

 

Mesire Yerleri

Nenekaya

Kol Kalesi

Posof Çayı

Savaşır Kalesi

Süngülü Göller

Süngülü Magaraları

Sus Kap Mağarası

Sus Kap Şelalesi


Önceki: Sosyal Yapı
Site İçi Arama
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
İstatistikler
Toplam: 13866
Aktif: 1
Bugün: 8
Dün: 18

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm